ZPH Salt Lake City 2002 (Spojené štáty americké)
- 2. miesto beh 5m klasický, Gajdičiar Vladimír
- 2. miesto biatlon 7,5 km, Marián Baláž
- 3. miesto biatlon 7,5 km, Mesik Jozef
SEVERSKÉ LYŽOVANIE BEH NA LYŽIACH Ako prvá zo severských disciplín mala svoju premiéru v roku 1976 vo švédskom Örnsköldsviku, na vôbec prvých zimných paralympijských hrách v histórii. Bežci (muži i ženy) súťažia klasickou i voľnou technikou na krátkych, stredných a dlhých tratiach (od 2,5 do 20 km), pričom sú rozdelení do kategórií telesne znevýhodnení stojaci, sediaci […]
Čítať viacSEVERSKÉ LYŽOVANIE
BEH NA LYŽIACH
Ako prvá zo severských disciplín mala svoju premiéru v roku 1976 vo švédskom Örnsköldsviku, na vôbec prvých zimných paralympijských hrách v histórii. Bežci (muži i ženy) súťažia klasickou i voľnou technikou na krátkych, stredných a dlhých tratiach (od 2,5 do 20 km), pričom sú rozdelení do kategórií telesne znevýhodnení stojaci, sediaci a zrakovo znevýhodnení. Telesne znevýhodnení športovci súťažia na špeciálne upravených sánkach, zrakovo znevýhodnení sú na trati koordinovaní hlasom svojich navádzačov.
BIATLON
Táto športová disciplína sa prvýkrát predstavila na ZPH v roku 1988 v rakúskom Innsbrucku. Biatlonisti sa na ZPH musia popasovať so 7,5 km traťou, rozdelenou na tri 2,5 km úseky, medzi ktorými musia absolvovať streľbu na terč vo vzdialenosti 10 m. Za každú ranu mimo terča nasleduje časová penalizácia. Zrakovo postihnutí lyžiari sú pri streľbe navádzaní zvukovou signalizáciou, preto musia diváci pri týchto súťažiach zachovať absolútne ticho.
SLOVENSKO
Slovenským priekopníkom v severských disciplínach bol zrakovo postihnutý Jozef Búroš z Dolného Kubína. Štartoval už v Örnsköldsviku 1976, kde sa predstavil v behu na 10 a 15 km. Na prvých ZPH v slovenských farbách v Lillehammeri 1994 nás reprezentovalo osem športovcov, z toho traja mentálne znevýhodní.
Prvej medaile sme sa dočkali o štyri roky neskôr v japonskom Nagane a bola z biatlonu. Na 7, 5 km trati vybojovali striebro zrakovo znevýhodnený Miroslav Jambor I. s navádzačom Mariánom Večerekom. V Salt Lake City 2002 sme sa dočkali aj premiérového kovu v behu na lyžiach. Telesne znevýhodnený Vladimír Gajdičiar obsadil druhé miesto v disciplíne 5 km klasickým spôsobom. V biatlone pridali striebornú medailu Marián Baláž (zrakovo znevýhodnený, 7, 5 km) a bronz Jozef Mesik (telesne znevýhodnený, 7, 5 km).
Tieto štyri medaily sa už odvtedy na konte Slovenska nerozšírili. Už na ďalšej zimnej paralympiáde v Turíne 2006 sa začala prejavovať dominancia športovcov najmä z bývalých republík ZSSR. V Turíne sme mali ešte dvojnásobné zastúpenie a najlepším výsledkom bolo Balážovo 4. miesto v biatlone 7, 5 km. Na rovnakej trati v behu skončil Gajdičiar piaty.
Rovnaká zostava reprezentovala SR aj vo Vancouvri 2010, kde sa do prvej desiatky podarilo preniknúť iba Gajdičiarovi. V Soči 2014 reprezentoval tento športovec z Turzovky slovenské farby v severskom lyžovaní ako posledný mohykán, ale do prvej desiatky sa už nezmestil…