Od Ríma 1960 jeden z hlavných paralympijských športov. Paraplavci a paraplavkyne súťažia v polohových pretekoch, voľnom spôsobe, motýliku, znaku a prsiach. V tomto športovom odvetví štartujú telesne i zrakovo znevýhodnení športovci. Súťaže riadi IPC Para Swimming na základe pravidiel medzinárodnej plaveckej federácie FINA, ktoré sú čiastočne modifikované. Ide napríklad o štart priamo z vody, prípadne […]
Od Ríma 1960 jeden z hlavných paralympijských športov. Paraplavci a paraplavkyne súťažia v polohových pretekoch, voľnom spôsobe, motýliku, znaku a prsiach. V tomto športovom odvetví štartujú telesne i zrakovo znevýhodnení športovci. Súťaže riadi IPC Para Swimming na základe pravidiel medzinárodnej plaveckej federácie FINA, ktoré sú čiastočne modifikované. Ide napríklad o štart priamo z vody, prípadne používanie signálov a povelov pre zrakovo znevýhodnených pretekárov, aby dokázali urobiť obrat na konci bazéna, resp. zrýchliť vo finiši. Nie je povolené používanie protéz ani žiadnych podporných pomôcok, ale nevidiaci paraplavci musia na všetkých pretekoch používať zatemnené okuliare.
Paraplávanie patrilo v nedávnej minulosti k úspešným športovým odvetviam aj na Slovensku. Vo svojej zbierke máme aj dva najcennejšie kovy. V Atlante 1996 triumfoval Andrej Zaťko, o štyri roky neskôr ho v Sydney napodobil mentálne znevýhodnený Pavol Kolačkovský. Zatiaľ poslednú paralympijskú medailu v tomto športe získala pre Slovensko v Aténach 2004 Viera Mikulášiková.
V Tokiu budeme mať v bazéne jedinú zástupkyňu – nevidiacu Bratislavčanku Tatianu Blattnerovú.