Šport pre nevidiacich a zrakovo postihnutých vymysleli v roku 1946 Rakúšan Hans Lorenzen a Nemec Sepp Reindle ako spôsob telesnej a sociálnej rehabilitácie vojnových veteránov. Celému svetu sa po prvýkrát predstavil v roku 1976 na paralympiáde v Toronte ako ukážkový šport. O štyri roky neskôr sa premiérovo prezentoval aj súťažne na paralympijských hrách v holandskom […]
Šport pre nevidiacich a zrakovo postihnutých vymysleli v roku 1946 Rakúšan Hans Lorenzen a Nemec Sepp Reindle ako spôsob telesnej a sociálnej rehabilitácie vojnových veteránov. Celému svetu sa po prvýkrát predstavil v roku 1976 na paralympiáde v Toronte ako ukážkový šport. O štyri roky neskôr sa premiérovo prezentoval aj súťažne na paralympijských hrách v holandskom Arnheime a odvtedy je stálym členom širokej rodiny paralympijských športov, pričom sa hrá až v 112 krajinách sveta a je bezpochyby jedným z najobľúbenejších.
Pravidlá: Rozmery ihriska v goalballe sú 9 × 18 m. Stredná čiara rozdeľuje ihrisko na 2 hráčské pásma. Každé hráčske pásmo je rozdelené na obranné (3m), útočné (3m) a neutrálne (3m) pásmo.
Čiary ihriska môžeme označiť napr. hrubou lepiacou páskou pod ktorú vložíme špagát. Toto označenie hraníc hracej plochy pomáha hráčom orientovať sa v priestore. V zápase proti sebe hrajú 2 trojčlenné družstvá. Hráči sú rozostavení do trojuholníka. Brániace sa družstvo sa snaží zabrániť prieniku lopty za vlastnú bránkovú čiaru. Lopta sa musí dotknúť zeme pred prienikom do neutrálneho pásma. Preto technika hodu lopty pripomína bowling. Hrá sa 2 × 7 min čistého času.
Každý hráč má na svoju strelu len 10 sekúnd od momentu, kedy chytil loptu. V prípade prerušenia hry sa ráta 10 sekúnd až od pokynu rozhodcu k hre. Goalballové brány sú vysoké asi 1,30 metra a rozprestierajú sa po celej šírke ihriska.
Náčinie: Hráči hrajú s nepriehľadnými klapkami na očiach, ktoré vyrovnávajú stupeň straty zraku. Používa sa gumená ozvučená lopta pripomínajúca medicimbal – vo vnútri lopty sú rolničky. Váha: 1250 gramov. Priemer: 25 cm. Farba: modrá.
SLOVENSKO
U nás spadá tento šport pod Slovenskú asociáciu zrakovo postihnutých športovcov (SAZPŠ), ktorá je riadnym členom IBSA. Slovenská reprezentácia štartovala v roku 2009 na majstrovstvách Európy skupiny C v Portugalsku, kde obsadila konečné 8. miesto.
Kontaktná osoba
Michal Ondruška
Tel: +421 905 608 943
E-mail: mi-oko@orangemail.sk