CURLING NA VOZÍKU Jeden z najmladších športov vôbec, vyžadujúci vysokú dávku stratégie a hráčskej zručnosti, sa vo svojej modifikácii pre postihnutých športovcov predstavil po prvýkrát na Svetovom pohári v roku 2000 vo švajčiarskej Crans – Montane. Na IX. ZPH v roku 2006 v Turíne už bol oficiálne zaradený do programu hier. Hrajú ho telesne znevýhodnení […]
CURLING NA VOZÍKU
Jeden z najmladších športov vôbec, vyžadujúci vysokú dávku stratégie a hráčskej zručnosti, sa vo svojej modifikácii pre postihnutých športovcov predstavil po prvýkrát na Svetovom pohári v roku 2000 vo švajčiarskej Crans – Montane. Na IX. ZPH v roku 2006 v Turíne už bol oficiálne zaradený do programu hier. Hrajú ho telesne znevýhodnení športovci a v zložení tímov sa vyžaduje kombinácia žien a mužov. Je určený pre postihnutia dolnej časti tela (nohy, chrbtica, miecha, skleróza multiplex, amputácie), ktoré vyžadujú invalidný vozík pre každodennú mobilitu. Curling na vozíku sa riadi pravidlami Svetovej curlingovej federácie (WCF) s jedinou výraznou odchýlkou – vozičkárske tímy nevyužívajú zametanie pred posúvanými kameňmi. Hrá sa už vo viac než 20 krajinách sveta.
SLOVENSKO
Aj keď curling nie je u nás typickým športom, boli to práve zdravotne znevýhodnení športovci, ktorí výrazne predbehli svojich zdravých kolegov a úspechmi na medzinárodnom fóre zapísali Slovensko na curlingovú mapu sveta.
Tím sa začal formovať v roku 2007. V tom čase už existoval curling ako olympijský šport na Slovensku päť rokov a medzi zdravými mal zastúpenie od juniorských kategórií vyššie. Nadšenci tohto športu František Pitoňák a Milan Kališ sa ho teda rozhodli rozšíriť aj o vozíčkarov. Možno ani sami nečakali taký výrazný progres za krátke obdobie. Začiatky boli síce ťažké (na zimných štadiónoch v Ružomberku, Kežmarku, neskôr v zahraničí, najmä v Česku). Veľkým pozitívom bolo otvorenie prvej curlingovej haly na Slovensku, ktorú postavili v bratislavskom Ružinove.
V novembri 2011 si partia okolo skipa Radoslava Ďuriša vybojovala vo fínskom meste Lohja premiérovú účasť medzi elitou, keď v rozhodujúcom zápase o postup zdolala víťaza základnej časti Taliansko 10:9. A hneď začiatkom nasledujúceho roka na MS v Kórei obsadila vynikajúce štvrté miesto! Okrem Ďuriša sa oň postarali Alena Kánová, Dušan Pitoňák, Branislav Jakubec a Monika Kunkelová. Týmto umiestnením položili základný kameň pre premiérovú účasť na ZPH 2014 v Soči. Tú si definitívne zabezpečili 7. miestom na MS 2013, ktoré sa konali ako testovacie podujatie tiež v Soči.
Prvý štart slovenských curlerov – vozičkárov na ZPH začal nad očakávanie – porazili USA, Čínu aj Fínsko a razom sa ocitli medzi favoritmi turnaja. Ďalej to už nešlo tak hladko, ale 6. miesto bolo pri premiére v kolektívnom športe pre Slovensko veľký úspech.
Aj na MS 2015 vo fínskom Lohja siahal slovenský tím po medaile. Po prehre s domácimi v „malom“ finále (5:8) im už druhýkrát zostalo nevďačné štvrté miesto. Ale vďaka bodom, ktoré si pripísali, urobili rázny krok ku svojej druhej účasti na ZPH 2018. Alenu Kánovú nahradil v tíme na týchto MS Imrich Lyócsa.
O tom, aké vyrovnané je pole účastníkov elitnej skupiny, sa presvedčili slovenskí reprezentanti na MS 2016 vo švajčiarskom Luzerne. Po prehre 2:7 s Nemeckom v baráži o udržanie sa prvýkrát lúčili s A skupinou a zostúpili do „béčka“. Získané body im však definitívne zabezpečili účasť v Pjongčangu 2018! Namiesto Branislava Jakubca sa prvýkrát na MS predstavil Peter Zaťko.
Návrat medzi elitu na prvý pokus nevyšiel. V novembri 2016 sa za účasti 16 tímov konali na známom mieste v Lohja MS B skupiny a osudom našich boli už pomaly tradične domáci Fíni. Po semifinálovej prehre 2:8 (do áčka postupovali iba prvé dva tímy) však získali svoju prvú medailu na svetovom podujatí – bronz po víťazstve 9:1 nad Anglickom v zápase o 3. miesto.
Aktuálna zostava: Radoslav Ďuriš (skip), Dušan Pitoňák, Imrich Lyócsa, Peter Zaťko, Monika Kunkelová. Realizačný tím: František Pitoňák (hlavný tréner), Pavol Pitoňák, Milan Bubeník.
Bývalí členovia tímu: Alena Kánová (do 2014), Branislav Jakubec (do 2015), Milan Kališ (tréner, do 2014).
Najväčšie úspechy:
ZPH 2014 (Soči) – 6. miesto
MS A skupiny 2012 (Chuncheon) – 4. miesto
MS A skupiny 2015 (Lohja) – 4. miesto
MS B skupiny 2016 (Lohja) – 3. miesto