
BASKETBAL VOZIČKÁROV Zakladateľmi tohto športu boli veteráni z druhej svetovej vojny v USA v rokoch 1945-46.Vo februári 1947 sa v Kalifornii odohral prvý oficiálny zápas medzi dvomi rehabilitačnými centrami. V rovnakom čase Sir Ludwig Guttmann rozvinul podobný šport v rehabilitačnom zariadení na liečbu poranení chrbtice v britskom Stoke Mandeville a nazval ju “vozičkársky netball”. Hrali […]
Čítať viacBASKETBAL VOZIČKÁROV
Zakladateľmi tohto športu boli veteráni z druhej svetovej vojny v USA v rokoch 1945-46.Vo februári 1947 sa v Kalifornii odohral prvý oficiálny zápas medzi dvomi rehabilitačnými centrami.
V rovnakom čase Sir Ludwig Guttmann rozvinul podobný šport v rehabilitačnom zariadení na liečbu poranení chrbtice v britskom Stoke Mandeville a nazval ju “vozičkársky netball”. Hrali ho prevažne, podobne ako za veľkou mlákou, vojnoví veteráni. Keď sa americký vozičkársky tím Pan Am Jets po prvýkrát predstavil v roku 1955 na stokemandevilských medzinárodných hrách, vývoj tejto hry sa ďalej uberal podľa amerických pravidiel a netball sa stal minulosťou. Následne sa vozičkársky basketbal rozšíril po celom svete a po prvýkrát bol predstavený na programe PH v roku 1960 v Ríme. Odvtedy sa vďaka svojej dynamike a atraktívnemu hernému poňatiu stal jedným z najpopulárnejších paralympijských športov. Je určený športovcom s fyzickým postihnutím, neumožňujúcim beh, skok, ani otáčanie okolo vlastnej osi. Hrajú ho ženy aj muži v tímoch s piatimi hráčmi. Veľkosť ihriska a výška košov je rovnaká ako pri hre zdravých basketbalistov. Tento šport sa hrá približne v 80 krajinách sveta a riadi ho Medzinárodná federácia vozičkárskeho basketbalu (IWBF).
Na poslednej paralympiáde v roku 2008 v Pekingu triumfovali v mužskej súťaži hráči Austrálie nad obhajcom paralympijského zlata Kanadou vo finálovom zápase 72:60, v súboji o bronz vyhrala Veľká Británia nad USA 85:77. Medzi ženami skončili na najvyššom stupni Američanky, ktoré si poradili v súboji o zlato s Nemeckom 50:38 a tretie miesto pripadlo Austrálčankám po víťazstve nad Japonkami 53:47. Práve tieto krajiny sú svetovými veľmocami vo vozičkárskom basketbale, ktorý má svoje vlastné ligové súťaže aj vo viacerých európskych štátoch, vrátane susedného Česka.
SLOVENSKO
U nás sa zatiaľ hráva tento šport viac menej rekreačne, keďže nemáme vlastnú ligovú súťaž. Je výborným rehabilitačným doplnkom pre pacientov napríklad v Národnom rehabilitačnom centre v Kováčovej. Z času na čas sa organizujú rôzne turnaje. Uvítame záujemcov, ktorí by chceli robiť tento atraktívny šport vážne a postupom času vytvoriť aj vlastný reprezentačný tím.