Zobraziť štandardnú verziu stránky

SME SI ROVNÍ

Ústrednou myšlienkou našej práce v rámci projektu, ktorý vám predstavujeme. Náš prístup je “peer to peer”, rovnocenná pomoc nás, ktorí sme si prešli tým, čomu čelíte teraz vy – na začiatku novej životnej etapy s hendikepom. Poznáme strach a bolesť, stratu zamestnania, rodiny, priateľov… vieme aké to je byť zrazu posudzovaný ako iný, prísť o istoty a pohodlie spoločenského postavenia.

Starostlivosť o spinálneho pacienta – 4. časť dokumentu

Problémom pacienta s poranením miechy či chrbtice nie je „len“ to, že nechodí. Poškodená miecha zasahuje každý orgán tela, mení sa spôsob zažívania, ale aj vylučovania.

Ovplyvňuje takisto fungovanie reprodukčných orgánov, dlhodobé ležanie môže vyvolať vznik dekubitov. Tomu treba predchádzať predovšetkým bezprostredne po úraze. Preto je taká dôležitá starostlivosť o spinálneho pacienta, preto v štátoch Európskej únie existuje už viac ako 70 tzv. spinálnych jednotiek. V tomto diele dokumentu z cyklu SME SI ROVNÍ navštívime spinálnu jednotku Fakultnej nemocnice v pražskom Motole. Jej fungovanie a nezastupiteľný význam pre pacientov so zraneniami miechy a chrbtice priblíži primár Jiří Kříž. „Celková doba hospitalizácie po úraze sa pohybuje od šesť do deväť mesiacov. Potom je pacient preložený domov, ale spinálne jednotky pre neho naďalej zabezpečujú konziliárnu starostlivosť. Tá sa totiž nekončí prepustením z rehabilitačného ústavu, ale pokračuje celoživotne.“


Rodičovstvo – 3. časť dokumentu

Môžu ľudia na vozíčku, muži či ženy, vôbec uvažovať o tom, že by mali deti? A ak ich chcú, sú spôsoby, ako im pomôcť? Dokument z cyklu SME SI ROVNÍ nazvaný Rodičovstvo odvysiela televízia TA3 v utorok 9. augusta 2022 o 13:30.

Intímny život vozičkárov patrí asi medzi najviac tabuizované témy a aj motivátori projektu SME SI ROVNÍ potvrdzujú, že je to jedna z prvých vecí, na ktoré sa ich pýtajú klienti už krátko po úraze miechy a chrbtice. Ten totiž nezmení iba funkčnosť končatín, ale zasiahne aj trávenie či vylučovanie, jeho dôsledkom sú chronické zápaly močových ciest a takisto výrazne ovplyvní reprodukčné orgány. Muži aj ženy v tejto zložitej situácii sa často potrebujú diskrétne porozprávať o tom, či a ako sa môžu stať rodičmi.

Motivátori projektu SME SI ROVNÍ sú kompetentní im poradiť, pričom sa mnohí opierajú o vlastné skúsenosti. V ďalšom diele dokumentárnych filmov z cyklu SME SI ROVNÍ, ktorý má názov Rodičovstvo, otvoríme aj túto tému. Na citlivé otázky budú odpovedať paralympijskí športovci Marián Kamien a Marián Ligda. Prvý Marián sa vážne zranil pri skoku do vody, už o rok sa však vrátil do zamestnania, ako vozičkár dokázal postaviť rodinný dom, oženil sa a dnes sa teší z dvoch krásnych detí.


Motivátori – 2. časť dokumentu

V utorok 26. júla 2022 odvysielala televízia TA3 v premiére druhú časť dokumentu zo série SME SI ROVNÍ. Tento diel má názov Motivátori. 

Život na invalidnom vozíku, najmä po fatálnej nehode, nie je jednoduchý. Ako si do vozíka sadnúť a ako sa z neho premiestniť na posteľ, ako sa stravovať, ako znova žiť intímne, ako si vybaviť osobného asistenta, či ako prerobiť byt na bezbariérový – s tým všetkým pomôžu motivátori národného projektu SME SI ROVNÍ.

V dokumente sa zoznámite s motivátorom Rasťom a jeho klientmi Miroslavom a Danielou. Miroslav potrebuje základné informácie o zmenách v jedálnom lístku po tom, čo aj jemu pribudol do života invalidný vozík, motivátor mu poskytuje cenné rady týkajúce sa pitného režimu, zloženia stravy a možností aktívneho pohybu. To všetko je dôležité pre čo najlepšiu fyzickú formu vozičkára. Daniela nevyhnutne potrebuje prerobiť kuchyňu a kúpeľňu na bezbariérovú. Až keď sa bude vedieť o seba a svoju rodinu postarať vo vlastnom byte, pripúšťa úvahy o možnom pracovnom uplatnení. Opäť je jej nápomocný motivátor.


Bariéry – 1. časť dokumentu

V utorok 12. júla 2022 odvysielala televízia TA3 prvú zo štyroch častí dokumentárnej série SME SI ROVNÍ nazvanú Bariéry.

Zdravý človek si vie len ťažko predstaviť situáciu, keď sa mu stane úraz a zostane odkázaný na invalidný vozík. Prejsť po ulici, ísť na úrad, do banky či poisťovne, dostať sa s dieťaťom do škôlky alebo do školy môže byť zrazu len ťažko riešiteľný problém. Sme totiž stále obklopení bariérami. Ako sa s tým vysporiadajú protagonisti dokumentu Juraja Daniela, to sa dozviete z prvej časti série SME SI ROVNÍ (nielen) o práci našich motivátorov.


Ďakujeme partnerom