V Bratislave sa dnes koná v poradí druhá župná paralympiáda. Po marcovej premiére v Dolnom Kubíne sa jej dejiskom stalo zariadenie komunitnej rehabilitácie Gaudeamus na Mokrohájskej ulici.

Slávnostne ho otvorili predseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Juraj Droba, predseda Slovenského paralympijského výboru (SPV) Ján Riapoš a riaditeľ zariadenia Gaudeamus Štefan Tvarožek.
„V poradí druhá župná paralympiáda vyplynula z podpisu spoločných memoránd medzi SPV a všetkými župami v našej republike. A som rád, že ani v Bratislave sa tento dokument nestal iba papierom založeným v skrini, ale je to materiál, ktorý sa snažíme aj reálne napĺňať. Budem rád, ak od vás dostaneme spätnú väzbu a podnety, pretože ide o pilotný projekt, ktorý si chceme otestovať. Má však veľký potenciál pre budúcnosť športu na Slovensku, a nielen zdravotne znevýhodnených. Slovensko nevyhnutne potrebuje čo najskôr reformu pohybových aktivít a športu, pretože 30 rokov sa na ňu zabúdalo. Verím však, že budúcnosť našej krajiny je postavená na správnom pohybe, čo vedeli už aj v starovekej antike. SPV sa navyše pred PH 2020 v Tokiu zapojil do celosvetovej kampane We the 15, ktorá upozorrňuje na to, že ľudí so zdravotným znevýhodnením stále pribúda. Vo svete je to 1, 3 miliardy, na Slovensku vyše 871 tisíc, takže sa treba nad tým zamyslieť a vo všetkých oblastiach vytvoriť podmienky, aby bol pohyb každodennou súčasťou týchto ľudí. Preto chcem poďakovať všetkým, ktorí nám pomáhajú realizovať v praxi pohybové aktivity zdravotne znevýhodnených, lebo len z aktívne sa pohybujúcich budú raz paralympijskí víťazi. Prajem si, aby sme tu dnes našli nielen športové talenty, ale najmä radosť zo života a úsmev na tvári“, povedal Ján Riapoš.

„Je to síce prvý ročník, ale ako sa pozerám na šťastné tváre okolo seba, práve sme založili tradíciu a určite v nej budeme pokračovať. Ja som skôr bežec na dlhé trate ako šprintér“, doplnil ho Juraj Droba.
„Som nadšený, že sa takéto podujatie uskutočňuje práve u nás vďaka spolupráci SPV a bratislavskej župy. My sme tu síce veľa urobili v rámci spojenej školy v spolupráci so SZTPŠ, ako napríklad Centrum talentovanej mládeže, ale teraz SPV získal veľmi silného partnera a mám z toho hrejivý pocit, že sa to posúva na ešte vyššiu úroveň. V septembri to bude 30 rokov, čo som na Mokrohájskej, takže pre mňa je to aj taký osobný darček. Teším sa na ďalšie úžasné výsledky“, konštatoval Štefan Tvarožek.
Nasledoval sľub športovcov, hymna a zapálenie ohňa župnej paralympiády. Úvod v telocvični spestrila exhibícia v podaní bývalej slovenskej reprezentantky v tenise Karin Habšudovej a tenistu na vozíku Tomáša Masaryka, ktorý bojuje o účasť na budúcoročných PH v Paríži. Na priľahlej plavárni bolo možné zasa vidieť tréning nevidiacej paraplavkyne Tatiany Blattnerovej, ktorá štartovala v Tokiu 2020.

Následne sa už rozbehlo športovanie v telocvični aj v exteriéri. Zdravotne znevýhodnená mládež sa zapojila do súťažných turnajov v boccii, parastolnom tenise a parabedmintone. Najlepší z týchto turnajov postúpia do celoštátneho finále v Piešťanoch, kde sa stretnú s víťazmi ďalších župných paralympiád. Vo vonkajších priestoroch si zasa môžu vyskúšať nesúťažné športy ako showdown, paralukostreľbu, prekážkovú dráhu či veslovací trenažér. K dispozícii je aj edukačná zóna, kde sa možno dozvedieť viac o projekte SME SI ROVNÍ, alebo sa zúčastniť na prednáškach na rôzne zaujímavé témy.
Projekt župných paralympiád je jedným z bodov Memoránd o vzájomnej spolupráci medzi SPV a ôsmimi samosprávnymi krajmi Slovenska, ktoré boli podpísané v priebehu rokov 2021 a 2022 predsedom SPV Jánom Riapošom a jednotlivými županmi. Spoločným cieľom memoránd je spolupráca pri podpore športových aktivít, ich propagácie a podpore aktívneho životného štýlu zdravotne znevýhodnenej mládeže.

Hlavným organizátorom piatkového podujatia je SPV v spolupráci s BSK. Generálnym partnerom projektu župných paralympiád je spoločnosť ECOINVESTMENT, hlavnými partnermi sú Allianz a SPP, oficiálnym partnerom JYSK a mediálnym TA3.
Viac na: paralympic.sk