Aj najslušnejšiemu chlapovi sa niekedy môže vzpriečiť nadávka v hrdle. Tobôž, ak prídete po dobrej jazde o slávu víťazov. Stalo sa to obom našim zrakovo znevýhodneným zjazdárom v Super G. Miroslav Haraus si na štarte veril, no lepšie ako piate miesto zo svojej jazdy nevyžmýkal. Jakub Krako skončil vo výsledkovej listine ešte horšie. So skratkou DSQ za svojim menom.
„Bolo to asi v piatej bráne pred cieľom. Už na začiatku kamenného kaňonu. Cítil som sa výborne, išli sme rýchlo. Chýbalo možno dvadsať tridsať centimetrov aby som sa lepšie zorientoval. Snažil som sa ísť rovnakú stopu ako Braňo Brozman predo mnou, no v tej rýchlosti sa mi vzdialil a už som počul len náraz žŕdky na lyže. Ešte som dúfal, že som ju nejako prešiel ale rozhodcovia potvrdili že nie,“ škrípal zubami Jakub Krako v cieli. Ešte nikdy som nebol taký nahnevaný ako dnes. Okrem Turína 2006, kde som začínal, som vždy zo Super G priviezol paralympijskú medailu. Dnes mi nebola súdená…“
Drsnejšie slová mu vykĺzli len v cieli, kde od zlosti nad verdiktom rozhodcov zahodil paličku. Vedel, že dnes výkon aj hlava cielili na medailu.
„Jakub to má v hlave v poriadku, netreba nič riešiť. Jazda bola výborná, povedali sme si, že ideme na medailu a istá miera rizika je nevyhnutná,“ reagoval navádzač Branislav Brozman. Obaja tušili, že im nepriazeň šťasteny dnes radosť ukradla. Zajtra im to však môže vynahradiť.
V podobnom duchu sa odvíjali aj rozhovory s ďalšou našou dvojicou. „Mohol som ísť odvážnejšie a najmä bez chýb,“ hodnotil svoj výkon Miro Haraus. „Najvážnejšiu chybu som spravil na úseku, ktorý voláme U-rampa, kde ma to priveľmi stlačilo a stratil som rýchlosť. Piate miesto v súčasnej konkurencii nie je zlé, ale mám zmiešané pocity,“ pripustil. Dlhoročný navádzač Maroš Hudík ho chápal. Možno cítil, že mohli byť niekde rýchlejší, no skríknuť na neho na trati mohlo priniesť viac škody ako úžitku. „Po každej jazde si ju rozoberieme. Zajtra sa superkombinácia začína ďalším Super G. Uvidíme, ako postavia brány. Miro určite ešte zabojuje. Rozdiely dnes neboli veľké…“
Tretí z našich pretekárov celkom nevidiaci Marek Kubačka preteky nedokončil. V súťaži stojacich zjazdárov sa po prvý raz predstavil aj Martin France, ktorý obsadil v konkurencii 39 pretekárov 25. miesto.
Výsledky:
Super-G zrakovo znevýhodnení muži: 1. Neil Simpson/Andrew Simpson (V.Br.) 1:08,91, 2. Giacomo Bertagnolli/Andrea Ravelli (Tal.) 1:09,31, 3. Johannes Aigner/Matteo Fleischmann 1:09,74… 5. Miroslav Haraus/Maroš Hudík (SR), Jakub Krako/Branislav Brozman DSQ, Marek Kubačka/Mária Zaťovičová DNF.
Super-G stojaci muži: 1. Jingyi Liang (Čína) 1:09,11, 2. Markus Salcher (Rak.) 1:09,35, 3. Alexis Guimond (Kan.) 1:10,02… 25. Martin France (SR) 1:16,79.
Z Pekingu Stano Ščepán