Sneh mal ráno teplotu – 6,8 stupňov Celzia. Vzduch na príjemnej nule. No očakávanie v našej výprave stúpalo na štarte superkombinácie do bodu varu. Po víťazstvách Henriety Farkašovej v zjazde a Alexandry Rexovej v super-G sa črtal ďalší „horúci“ útok na medailu. Vydaril sa Henriete Farkašovej, ktorá zvládla náročnú súťaž na parádu…
Raz si hore, raz dole. Život sa často s nami nemazná. Heňa Farkašová včera špeciálne preteky v super-G nedokončila. Alexandra Rexová naopak. Dokonca vyhrala. Dnes si údel aj emócie vymenili.
„Som rada, že som na rozdiel od nedeľných pretekov v cieli,“ vyhŕkla zo seba Henrieta Farkašová, sotva si odopla lyže v cieli prvej časti superkombinácie. Z nárazu do brány a následného pádu si odniesla silno udretý bok a spálenú kožu do krvi v oblasti panvy. „Možno aj preto sa mi zdal dnešný výkon o čosi horší než v ostrom super-G.“ Prvá časť bola dostatočne rýchla, v technickej sme dávali pozor, aby sme nezopakovali chybu zo súťaže, ktorú sme nedokončili,“ posúval reakciu ďalej navádzač Michal Červeň. „Číňanka Danqing Zhu opäť prekvapila. Vidno, že má trať najazdenú naspamäť.“ Strata na najrýchlejšiu súperku bola 1,92 sekundy. „Nikto sme ju nevideli v slalome, uvidíme, čo v ňom dokáže…“
„Jazda v super-G bola podobná ako včera. Možno som si v uzavretej pasáži dávala väčší pozor, aby som postúpila do slalomu,“ reagovala na prvú polovicu pretekov Alexandra Rexová. Na prvú Číňanku Danqing Zhu strácala 3,36 sekundy. „Predviedla dobrý výkon. Až na dve menšie chybičky perfektný,“ chválila ju usmievavá navádzačka Eva Trajčíková. „Teším sa na slalom. Je to moja disciplína,“ doplnila optimisticky mladučká Alexandra. „Navyše je o čosi kratší, než špeciálny, čo je dobre. Bolí ma totiž noha.“ Popoludní však na bolesť rýchlo zabudla. Zaskočila ju totiž iná. Hlbšie v duši. V technicky zakrútenom slalome nezvládla na začiatku hrany jednu z bránok a bolo po nádejách. Šťastie nemá nikto z nás objednané nastálo. Alexandra však ukázala až do osudnej chyby potenciál, ktorý by ju opätovne mohol vyniesť na výslnie v točivých disciplínach.
Kráľovnou disciplíny sa stala skúsenejšia slovenská stálica Henrieta Farkašová. Slalom išla za chrbtom Martina Motyku, ktorý zaskočil za zdravotne nedoliečeného Michala Červeňa. „Nie každý si môže dovoliť dvoch navádzačov,“ doberali sme si ju. „Obaja sú skvelí. Som rada, že ich mám,“ odvetila pohotovo. „My sme radi, že máme Heňu. Je pracovitá, dôsledná a výborná lyžiarka,“ pridupľoval Michal Červeň ešte pohotovejšie. Obaja sa tešili v cieli z víťazstva, pretože čínsky „zázrak“ z prvej časti súťaže tlak nezvládol a Danqing Zhu svoj náskok pred Heňou neudržala.
„Každá je medaila je vzácna, Pocit úspechu nezovšednie. O to viac, že teraz prichádza po mojom ťažkom období. Lyže milujem a teším sa, že sa mi opäť darí. A čo milujem okrem lyžovania? Teplo. Hádam si ho po sezóne užijem. Už totiž začínam cítiť únavu,“ priznala sa po dnešku dvojnásobná zlatá medailistka z Pekingu. Celkovo už získala vo svojej kariére neuveriteľných štrnásť paralympijských medailí, z toho až 11 je zlatých!
V kategórii stojacich pretekárok boli po super-G Vanesa Gašková na ôsmom a Petra Smaržová na deviatom mieste s výraznou stratou na stupne víťazov. V prvej časti superkombinácie diskvalifikovali 4 pretekárky, v druhej nedokončili ďalšie štyri. Slovenky však áno. Obsadili siedme a ôsme miesto.
Výsledky:
Superkombinácia – zrakovo znevýhodnené ženy: 1. Henrieta Farkašová/Michal Červeň 2:03,39, 2. Danmqing Zhu/Hanhan Yan (Čína) 2:04,25, 3. Menna Fitzpatricková/Gary Smith (V.Brit) 2:05,98… Alexandra Rexová/Eva Trajčíková DNF
Superkombinácia – stojace ženy: 1. Ebba Aarsjoeová (Švéd.) 1:56,51, 2. Mengqiu Zhang (Čína) 1:58,02, 3. Alana Ramsayová (Kan.) 2:06,33… 7. Petra Smaržová (SR) 2:16,20, 8. Vanesa Gašková (SR) 2:28,66
Z Pekingu Stano Ščepán