V známom rakúskom stredisku uzavrú v stredu 10-dňové sústredenie na snehu, už v poradí šieste v tomto roku. Prvé „ostré preteky“ ich čakajú 10. – 13. decembra v rakúskom stredisku Steinach am Brenner, kde odštartuje séria Svetového pohára sezóny 2024/25.

Ako informoval manažér slovenskej reprezentácie pre športy na snehu (okrem paraalpského lyžovania sem patria aj parasnoubord a parabežecké lyžovanie) Martin Makovník, sezónu odštartovali v máji kondičnými testami, diagnostikou a prípravou na suchu pod vedením hlavného trénera Romana Petríka. Následne absolvovali v máji a júni dve sústredenia na snehu v už spomínanom Hintertuxe. V júli a auguste sa športovci venovali pod vedením svojich kondičných trénerov letnej príprave.
Koncom septembra už opäť vyrazili na ľadovec do Rakúska a odvtedy absolvovali tri 7., resp. 10-dňové sústredenia. V strede tohto týždňa ukončia štvrté. Cieľom je dobre sa pripraviť na pretekársku sezónu a nazbierať čo najviac bodov na nadchádzajúce zimné paralympijské hry, ktoré budú v marci 2026 hostiť talianske dejiská Miláno a Cortina D´Ampezzo. „V tejto sezóne máme naplánované na február aj majstrovstvá sveta. Stále však nie je známe dejisko, ani presný termín,“ konštatoval Martin Makovník.
Do Top tímu patria aktuálne títo športovci: zrakovo znevýhodnení Marek Kubačka (navádzačka Mária Zaťovičová), Jakub Krako (n. Branislav Brozman), Alexandra Rexová (n. Sophia Polák), Miroslav Haraus (n. Maroš Hudík) a telesne znevýhodnená Vanesa Gašková. Do “B” tímu, ktorý bude jazdiť preteky Európskeho pohára, patria úplne nevidiaca Viktória Balážová (n. Dávid Szabó) a telesne znevýhodnená Laura Havrillová. Väčšina športovcov patrí do tímu hlavného trénera Petríka, iba Rexová a Haraus uprednostnili individuálnu prípravu. Práve oni odštartujú sezónu SP v rakúskom Steinach am Brenner v strede decembra. Kubačka a Gašková vyrazia v poslednom mesiaci roka na dva preteky obrovského slalomu vo francúzskom Courcheveli (19. – 20. decembra).
Para lyžovanie (alpské aj bežecké) prešlo v minulom roku zo SPV pod Zväz slovenského lyžovania (ZSL). Na otázku, čo sa zmenilo, odpovedá Martin Makovník, že zo športového hľadiska prakticky nič, iba jemu pribudli pod krídla aj parasnoubord a parabežecké lyžovanie. V prvom z nich je našou novou nádejou telesne znevýhodnený Adam Krupa, ktorý podľa slov manažéra pre športy na snehu nie je bez šance na ZPH 2026. Podobne ako Alex Lajtman v parabežeckom lyžovaní, ktorý sa ešte pred časom venoval paraalpskému. „Urobíme maximum pre to, aby sa na paralympiádu dostala spomínaná sedmička športovcov v paraalpskom lyžovaní, ako aj naši zástupcovia v parasnouborde a parabežeckom lyžovaní. Ďalšie už bude závisieť od kvót, ktoré nám pridelia FIS a Medzinárodný paralympijský výbor,“ zdôraznil Martin Makovník.
Slovensko na doteraz posledných ZPH 2022 v Pekingu reprezentovalo osem paraalpských lyžiarov, ktorí v kopcoch nad čínskou metropolou vybojovali 6 medailí (3 zlaté a 3 bronzové). V parasnouborde a parabežeckom lyžovaní sme mali naposledy zástupcov v Soči 2014. Parasnouborder Marek Hlavina pri svojom debute a zároveň jedinom štarte obsadil v crosse mužov 19. miesto. Naopak, svoju úspešnú kariéru tu zavŕšil v parabežeckom lyžovaní Vladimír Gajdičiar, strieborný medailista zo ZPH v Salt Lake City 2002 na 5 km.