V paralelných pretekoch viselo pre Farkašovú aj Kraka semifinále privysoko

Medaila v poslednej súťaži MS v snežných športoch v nórskom Lillehammeri – v paralelných pretekoch – visela pre slovenské kvarteto Farkašová, Smaržová, Krako, Haraus privysoko. Farkašová aj Krako sa síce predrali do štvrťfinále, to však bolo ich konečnou stanicou. Oboch, ako sa ukázalo, vyradili neskorší víťazi. Heňu Švédka Aarsjoeová, Kuba Rakúšan Aigner. Smaržová sa lúčila už v osemfinále, po prehre práve s krajankou Farkašovou. Haraus mal smolu, na trati spadol a uľahčil tak postup medzi najlepšiu osmičku Francúzovi Jordanovi Broisinovi.
Nová disciplína
Paralelné preteky sú novou disciplínou svetového šampionátu. Na rozdiel od predchádzajúcich disciplín na nich všetky ženy a všetci muži bojujú len jednu sadu medailí, pričom spravodlivosť – vzhľadom na zdravotné znevýhodnenie – zabezpečuje štartovacia rampa. Tá púšťa na trať jednotlivých lyžiarov v časových odstupoch na základe stanovených hendikepov. Ak pretekár v prvej jazde spadne, inkasuje dve trestné sekundy, no v pretekoch môže pokračovať.
Dopoludňajšie kvalifikačné jazdy mali pre Slovenky smutnú dohru. Na základe dosiahnutých časov museli nastúpiť proti sebe, pričom Farkašová v osemfinále potvrdila úlohu favoritky. Heňa s navádzačkou Evou Trajčíkovou, ktorá počas MS musela vystriedať zraneného Michala Červeňa, si trúfala na úspech aj proti mladučkej Švédke Ebbe Aarsjoeovej, no severanka bola v oboch jazdách rýchlejšia a tak sa Farkašová lúči so svetovým šampionátom v Nórsku bilanciou dvoch zlatých (zjazd, superG) a jednej striebornej medaily (obrovský slalom). Aarsjoeová napokon premiérovú súťaž vyhrala.

Krako trápil Aignera
Jakub Krako s navádzačom Braňom Brozmanom si najskôr po tuhom boji poradil v osemfinále s Francúzom Manuelom Bourdenxom, no v boji o najlepšiu štvorku nestačil na rakúskeho tínedžera a neskoršieho víťaza Johannesa Aignera. Bol to tuhý boj v oboch jazdách, v prospech Aignera napokon rozhodlo 81 stotín sekundy.
Aj Miroslavovi Harausovi s navádzačom Martinom Makovníkom určili výsledky kvalifikačných jázd za osemfinálového súpera Francúza – Jordana Broisina. Ani Miro nebol bez šance na dobrý výsledok. Riskoval však až príliš a tak sa po jeho páde tešil z postupu 28-ročný rodák z Annecy Broisin, ktorému po nehode na motocykli v roku 2009 museli amputovať nohu.
Slovensko tak MS v Nórsku, ktoré boli zároveň generálkou pred marcovou paralympiádou v Pekingu, zakončili s bilanciou ôsmich medailí (2 zlaté – 2 strieborné – 4 bronzové). Je to o dva cenné kovy menej ako získali na MS 2019, kde sa lúčili s bilancou 3 – 3 – 4.

MS v Lillehammeri
Paralelné preteky – ženy: 1. Aarsjoeová (Švéd.), 2. Vorončikinová (RPC), 3. Staryová (Rak), Farkašová (SR, navádzačka Trajčíková) vypadla vo štvrťfinále, Smaržová (SR) vypadla v osemfinále.
Muži: 1. Aigner (Rak.), 2. Bertagnolli (Tal.), 3. Bugajev (RPC) … Krako (SR, navádzač Brozman) vypadol vo štvrťfinále, Haraus (SR) vypadol v osemfinále.
Medailová bilancia Slovenska na MS 2022
2 zlaté (Farkašová zjazd + superG)
2 strieborné (Haraus zjazd, Farkašová obrovský slalom)
4 bronzové (Krako zjazd + slalom, Haraus superG + superkombinácia)