Statočne sa o to pokúsila. Zabojovať o medailu aj potlačiť slzy v cieli. Ani jedno sa Alexandre Rexovej nepodarilo. Nebol to na snehu pod zatiahnutou oblohou úspešný deň. Ani pre Henrietu Farkašovú. Dolu svahom sa zošuchla na lyžiach popri záchranných sieťach. Prvé kolo sa totiž pre ňu skončilo hneď po štarte.

„Zachytila som rukou štvrtú či šiestu bránu. Pretočilo ma rovnako ako včera Jakuba Kraka,“ popísala Heňa situáciu, ktorá ju zaskočila. Z kvarteta slovenských reprezentantiek mala práve ona najväčšie šance získať v obrovskom slalome medailu.
Od začiatku hier v Pekingu sa črtala príjemná tradícia. Každý deň priniesol našej výprave medailu v paraalpských lyžiarskych disciplínach. V piatok 11. marca sa však nenaplnila. K Henriete Farkašovej sa namiesto útoku na medailu priplazilo sklamanie. „Mrzí ma to. Aj kvôli Miškovi, za ktorým som nedokončila aj Super-G.“ „Trať je dosť atypická,“ vysvetľoval navádzač Michal Červeň. „Uzavretá s nahustenými bránami. Niektoré sú len 20 m od seba, iné v rozostupoch do 28 m. Treba meniť rytmus jazdy,“ Všetkým pretekárkam dávala zabrať.
Alexandra Rexová bojovala v prvom kole s bolesťou nôh. „Na pätách sa mi tvoria výrastky a v tvrdých lyžiarkach ich cítim pri každom oblúku. Myslela som si, že súťažný adrenalín bolesť potlačí, žiaľ limitovala ma,“ prezradila po prvom kole, v ktorom dosiahla piaty najlepší čas. Strata na prípadný bronz sa vyšplhala na 1,72 sekundy. „Určite pôjdem druhé kolo naplno,“ nevzdávala sa vopred.

Veru aj nasadila v bojovnom duchu. Snažila sa pritláčať na lyže, zrýchľovať, kde sa dá, no z piateho miesta sa vyššie neposunula. V očiach sa objavili slzy. „Som maximalistka. Súperiť na paralympiáde s najlepšími je motivujúce, no chcela som dnes dosiahnuť viac,“ reagovala na výsledkovú listinu, ktorú ovládli skvelé rakúske sestry Aignerové. „Saška zajazdila dve vyrovnané jazdy. V tréningu už išla aj lepšie, no na medailu sme asi nemali dosť natrénované,“ priznala jej navádzačka Eva Trajčíková. Žartíky o zapletených copoch so slovenskými stužkami veľmi nezaberali. Dojatie alebo únava? Pýtali sme sa na dôvod sĺz. „Dojatie,“ odvetila 16 ročná dievčina, ktorá postupne stráca zrak a možno aj preto sa ponáhľa dosiahnuť už v mladom veku čo najviac.
V kategórii stojacich pretekárov by za umelecký dojem dostala Petra Smaržová desiatku. Aj v priebežnej výsledkovej listine sa natlačila po prvom kole do prvej desiatky. Strata na medailové pozície, ktoré si užila v „obráku“ vo Vancouveri 2010, však bola priveľká. „V niektorých oblúkoch som bola ďaleko od bránok. Strácala som čas, no reálne mám pred sebou veľmi kvalitné súperky,“ zhodnotila svoj výkon. V druhom kole zvýšila agresivitu, no odrazu vyletela z trate. „Akoby mi terénna nerovnosť rozhodila lyže a už som sa viezla. Našťastie bez zranenia, len s odretým chrbtom,“ ukazovala roztrhnuté štartovné číslo a poškriabanú kombinézu.
Ďalší slovenský talent, bezruká Vanesa Gašková si pri premiére na ZPH chladnokrvne postrážila čistotu jazdy. Z 22 členného štartového poľa skončila v prvom kole na 14. mieste a celkovo sa posunula na 11. priečku.

Výsledky:
Obrovský slalom zrakovo znevýhodnené ženy: 1. Veronika Aignerová/ Elisabeth Aignerová (Rak.) 1:52,54, 2. Danqing Zhu/Hanhan Yan (Čína) 1:59,85, 3. Barbara Aignerová/Klara Sykorová 1:59,93 …. 5. Alexandra Rexová/Eva Trajčíková (SR) 2:02:02, Henrieta Farkašová/Michal Červeň (SR) DNF.
Obrovský slalom stojace ženy: 1. Mengqiu Zhang (Čína) 1:55,12, 2. Mollie Jepsenová (Kan.) 2:00,95, 3. Andrea Rothfussová (Nem.) 2:01,91… 11. Vanesa Gašková (SR) 2:23,54, Petra Smaržová (SR) DNF.
Z Pekingu Stano Ščepán