Čo potrebujete v živote urobiť, prípadne dosiahnuť, aby ste sa zapísali do športovej histórie? Odpovedí môže byť za tucet, ale získať desiatu zlatú paralympijskú medailu v kariére je určite viac než dostatočný dôvod. V sobotu piateho marca predpoludním sa to podarilo slabozrakej slovenskej reprezentantke Henriete Farkašovej v zjazde žien.
„Cítila som napätie na štarte, celú jazdu sa mi chveli nohy. Doteraz sa trasiem,“ vyhŕklo z nej v cieli. Na prvú súťaž v paraalpských disciplínach nastupovala v pozícii jednej z hlavných favoritiek. Nič príjemné, ak zo všetkých strán počúvate, že z toho bude zlato. Stačí jediná chybička a nemusí byť žiadna medaila. Našťastie, Henrieta sa jej nedopustila. Naopak aj v porovnaní s tromi meranými tréningami išla najlepší zjazd. Spod lyží navádzača Martina Motyku jej síce poriadne „snežilo“ do očí, no nevnímala to. Držala optimálnu stopu a len na dvoch najzložitejších úsekoch ju navádzač silnejším hlasom rýchlo zorientoval.
„Keď som počula výsledný čas v cieli, tušila som, že by to mohlo stačiť aj na víťazstvo. Po tom všetkom, čo som prežila uplynulé roky to bolo ešte emotívnejšie, než pri zlatom úspechu v Pjongčangu,“ priznala s odstupom niekoľkých chvíľ. A jubileum v podobe desiatej zlatej paralympijskej medaily? „Pripomínali mi to viacerí, no vôbec som na to nemyslela. Lyžovanie milujem. Od sedemnástich rokov, keď som s ním začínala, je to láska na prvý pohľad.“
Henrieta Farkašová štartovala v prvej disciplíne so štartovým číslom jeden a skončila prvá. Ešte len 16 ročná Alexandra Rexová mala pri svojej premiére štartové číslo tri. Na stupne víťazov jej však chýbali necelé dve sekundy. „Na prvý štart v disciplíne, ktorú sme trénovali najmenej je to skvelý výsledok,“ reagoval tréner Martin Makovník. Zaskočil na svahu za pôvodnú navádzačku Evu Trajčíkovú, ktorá prišla do dejiska hier neskôr kvôli covidovým testom.
Ani v súťaži zrakovo znevýhodnených mužov nemali naši reprezentanti k medailovým stupňom víťazov ďaleko. Miroslav Haraus s navádzačom Marošom Hudíkom skončil štvrtý a Jakub Krako za chrbtom Branislava Brozmana na piatom mieste. „Tesne pred druhým medzičasom som pretočil lyže a stratil rýchlosť,“ definoval svoju chybu Jakub Krako. „Možno som mohol ešte viac riskovať, no pre nás nevidiacich je zjazdovka priúzka,“ hodnotil svoj výkon skúsený Miro Haraus. Obaja urobili na svahu maximum a už sa koncentrujú na zajtrajší Super-G, v ktorom sa predstaví až sedem slovenských zjazdárov.
Výsledky:
Zjazd zrakovo znevýhodnených – ženy: 1. Henrieta Farkašová/Martin Motyka (SR) 1:19,50, 2. Daqing Zhu/Hanhan Yan (Čína) 1:21,75, 3. Millie Knightová/Brett Wild (V.Brit.) 1:23,20, 4. Alexandra Rexová/Martin Makovník (SR) 1:25,13.
Zjazd zrakovo znevýhodnených – muži: 1. Johanes Aigner/Matteo Fleishmann (Rak.) 1:13,45, 2. Mac Marxouc/Tristan Rodgers (Kan.) 1:13,81, 3. Hyacinthe Deleplace/Valentin Giraud-Moine (Fr.) 1:14,10, 4. Miroslav Haraus/Maroš Hudík (SR) 1:16,01, 5. Jakub Krako/Branislav Brozman (SR) 1:16,09.
Z Pekingu Stano Ščepán
Foto: Roman Benický