„Dúfam, že vie, čo robí,“ preblesklo hlavou Marekovi Kubačkovi, keď sa po terénnom hrbole ocitol na moment vo vzduchu. Prekvapil aj jeho navádzačku Máriu Zaťovičovú, no obaja kritický moment zvládli. Bolo to ešte pred štartom prvého kola slalomu mužov, ktorý uzatváral súťažný program v paraalpských disciplínach na ZPH v Pekingu. Pre slovenskú výpravu z toho bola napokon medailová bodka.
No nerodila sa vôbec ľahko. Miroslav Haraus sa po prvom kole ani nechcel ukázať medzi novinármi. „Musel som si nechať prejsť hlavou, čo k tomu vôbec poviem. Tretie miesto nie je zlé, no sotva som prišiel do úseku v tieni, dokopy nič som nevidel a len som tŕpol, aby som prišiel do cieľa,“ prezradil. „Chýbala mu iskra. Už som mu k tomu niečo povedal. Padli aj tvrdšie slová,“ nešetril ho navádzač Maroš Hudík. Strata na dvoch najlepších v prvom kole Taliana Bertagnolliho a Rakúšana Aignera, bola aj na Batmana priveľká. Päť sekúnd. Naopak, náskok pred súpermi za ním len v desatinách sekundy.
Jakub Krako cítil pri každom oblúku zranené koleno. Súťaž začal na piatej pozícii. Nevidiaci Marek Kubačka bol v prvom kole siedmy. „Na štarte som mal čistú hlavu. Prioritou bolo prísť pomedzi bránky do cieľa. Slalom je disciplína, v ktorej si len užívam pocit na lyžiach. Netrápim sa, aké umiestnenie dosiahnem.“
Martin France v kategórii stojacich pretekárov ukotvil prvé kolo na 19. priečke. „Trať bola v poriadku. Som športovec, musím sa s ňou vysporiadať ako viem. Všetci máme rovnaké podmienky.“ Naznačil, že by sa rád pretlačil do prvej pätnástky, čo pri strate necelej sekundy vôbec nebolo nereálne.
Pol hodinku popoludní sa spustilo záverečné dejstvo. S našou medailovou nádejou, aj s vedomím, že najmä slalom zrakovo znevýhodnených býva veľkou lotériou. O to viac, že sneh pod lyžami súťažiacich z minúty na minútu mäkol na „kašu“. Prvý z našich „štyroch mušketierov“ si ho vyskúšal Marek Kubačka. „Išlo sa mi dobre, aj keď rytmus bránok bol iný, ale Majka ma spoľahlivo viedla,“ tešil sa nielen z toho, že dokončil aj druhé kolo, ale aj z posunu vo výsledkovej listine na šieste miesto. Žiaľ, Jakub Krako svoju piatu pozíciu neudržal. V siedmej bráne pred cieľom chytil balans a neudržal sa v stope. „Je mi to ľúto. Prišiel som sem dobre pripravený, no ani slalom mi nevyšiel. Nebolo to kvôli bolesti v zranenom kolene. Prášky ju utlmili. Skôr o strate istoty na svahu. Vidno, že nás mladá konkurencia pretláča,“ poznamenal s odstupom človeka, ktorý na súťažiach už zažil kadečo. Cestu na výslnie a teraz aj paralympiádu bez medailí. „Už dávnejšie som uvažoval o špecializácii na niektorú z disciplín. Taký je trend.“
O medailovú bodku sa napokon postaral Miro Haraus, ktorý za chrbtom Maroša Hudíka zvládol tlak súperov. „Veril som si. Som rád, že to vydalo na medailu, že sme mohli úspešne reprezentovať Slovensko.“ Reportérka z ORF mu pripomenula prirovnanie, že zreje ako víno. „Nebránim sa. Dobre to vystihla,“ usmial sa. K doterajším piatim medailám z predchádzajúcich paralympiád pridal ďalšie dve bronzové. Sú však prvé z technických disciplín. Z obrovského slalomu a zo slalomu. „Mám ho rád, len je nevyspytateľný. No po tejto skúsenosti asi budem musieť pokračovať v kariére ďalej,“ zakončil krátku spoveď.
Medailová bilancia slovenskej výpravy v Pekingu skončila na troch zlatých a troch bronzových medailách. Len pre zaujímavosť, zjazdári aj družstvo v curlingu na vozíku dosiahli navyše päť štvrtých miest. V medailovej bilancii krajín sa udržali na konci prvej desiatky.
Výsledky:
Slalom zrakovo znevýhodnení muži: 1.Giacomo Bertagnolli/Andrea Rvelli (Tal.) 1:26,82, 2. Johannes Aigner/Matteo Fleischmann (Rak.) 1:27,10, 3. Miroslav Haraus/Maroš Hudík 1:36,22, … 6. Marek Kubačka/Mária Zaťovičová 1:46,40, Jakub Krako/Branislav Brozman (všetci SR) DNF.
Slalom stojaci muži: 1.Arthur Bauchet (Fr.) 1:29,61 2. Jingzio Liang 1:32,27, 3. Adam Hall (N. Zéland) 1:33,21,…11.Martin France (SR) 1:44,78.
Z Pekingu Stano Ščepán