Šestnáste letné paralympijské hry v Tokiu sú minulosťou. Najbližšie bude o tri roky hostiť Paríž.

Arigatō Japan! Ďakujeme Japonsko,“ lúčil sa počas záverečného ceremoniálu s Tokiom šéf Medzinárodného paralympijského výboru Andrew Parsons. Paralympijskú vlajku, ktorú prevzal od starostky Tokia Juriko Koikeovej, následne odovzdal starostke Paríža Anne Hidalgovej. Práve hlavné mesto Francúzska privíta účastníkov najbližšej letnej paralympiády. Už o tri roky, od 28. augusta do 8. septembra 2024.
Najlepšia je opäť Čína
Najúspešnejšou krajinou v nedeľu ukončeného najväčšieho sviatku zdravotne znevýhodnených športovcov sa stala rovnako ako pred piatimi rokmi Čína. Nazbierala 207 medailí, z toho 96 zlatých. Bolo to suverénny triumf, keďže druhí Briti sa zastavili na čísle 124, z toho 41 zlatých.
Veľká Británia brala medailu takmer v každom športe, v ktorom jej reprezentanti v Japonsku súťažilo. Cenný kov im unikol len v parastreľbe. „Prepísali sme históriu, je to fenomenálne,“ nadchýnala sa šéfka britskej výpravy Penny Briscoeová. Pomyselný bronz patrí Američanom (104 medalí, 37 zlatých). Aspoň jedného paralympijského šampióna sa dočkalo 61 krajín.
Slováci na 26. mieste
Slovensko skončilo s bilanciou 11 medailí (5 zlatých – 2 strieborné – 4 bronzové) na dvadsiatom šiestom mieste. O jedno miesto horšie než pred piatimi rokmi, kde sme sa o dvadsiatu piatu priečku delili s Belgickom.
Aj v počte cenných kovov je to s Riom takmer rovnaký výsledok. Zopakovali sme jedenásť medailí, aj päť zlatých, len sa nám v Brazílii podarilo mať o jedno striebro viac.
V súboji s našimi susedmi sme zdolali Česko, to skončilo až na 44. mieste s dvomi zlatými (paralukostrelec Drahoninský, boccista Peška). Ukrajinci s 98 medailami (až 24 zlatých) dokázali, že sú v športe zdravotne znevýhodnených skutočná veľmoc. Len päť krajín si v Tokiu počínalo lepšie ako náš východný sused.
Maďarsko sa teší zo 16 medailí (7 zlatých), Rakúsko z deviatich, no len z jednej zlatej. Vybojoval ju päťdesiatnik zo Schardingu, paracyklista Walter Ablinger.
Najviac pre Metelku, najúspešnejší je Andrejčík
Najviac medailí z našej výpravy si z Tokia niesol domov paracyklista Jozef Metelka – tri. Z každého kovu jednu. Obhájil zlato na dráhe v stíhačke na 4 km, vydrel striebro z časovky na ceste, kde ho zdolal len v ten deň nezdolateľný krajan Patrik Kuril a pridal aj bronz na dráhe v šprinte na 1 km.
Najúspešnejším Slovákom bol však s dvomi zlatými medailami boccista Samuel Andrejčík, ktorý v Ariake Gymnastic Centre vyhral súťaž jednotlivcov aj párov s Michaelou Balcovou a Martinom Strehárskym ako náhradníkom.
Na zlato po dlhom tokijskom trápení siahla v poslednej disciplíne aj parastrelkyňa Veronika Vadovičová, vďaka čomu sa s celkovom štyrmi zlatými medailami dotiahla na doteraz nášho najúspešnejšieho letného paralympionika Jána Riapoša.
Len 107 pozitívnych
Úspech slávia japonskí organizátori aj v boji s Covidom. Počas hier, na ktorých sa zúčastnilo 4400 športovcov zo 160 krajín a 12-tisíc dobrovoľníkov, zaznamenali len 107 pozitívnych prípadov koronavírusu. Organizátori uviedli aj počet zaočkovaných v paralympijskej dedine – vyšplhal sa na 88-percent.

Medailové poradie krajín
- Čína 96 60 51
- Veľká Británia 41 38 45
- USA 37 36 31
- Rusko 36 33 39
- Holandsko 25 17 17
- Ukrajina 24 47 27
- Brazília 22 20 30
- Austrália 21 29 30
- Taliansko 14 29 26
- Azerbajdžan 14 1 19
26. SLOVENSKO 5 2 4
Slovenské medaily z Tokia
Zlato
Jozef Metelka (paracyklistika, stíhačka na 4 km)
Samuel Andrejčík (boccia, jednotlivci)
Samuel Andrejčík, Michaela Balcová (boccia, páry)
Veronika Vadovičová (parastreľba)
Patrik Kuril (paracyklistika, časovka)
Striebro
Alená Kánová (parastolný tenis, jednotlivci)
Jozef Metelka (paracyklistika, časovka)
Bronz
Marián Kuřeja (paraatletika, hod kuželkou)
Jozef Metelka (paracyklistika, šprint na 1 km)
Ján Riapoš, Martin Ludrovký (parastolný tenis, družstvá)
Peter Mihálik, Boris Trávníček (parastolný tenis, družstvá)