Slovensko malo na zimných paralympijských hrách svojho posledného zástupcu v paraseverskom lyžovaní v Soči 2014, keď ostrieľaný matador Vladimír Gajdičiar štartoval v behu a biatlone. Na tradíciu sa teraz snaží nadviazať naša mladá nádej Alex Lajtman.
Zrakovo znevýhodnený športovec z Kanianky pri Prievidzi (ročník narodenia 2003) je produktom mládežníckeho projektu SPV „Hľadáme talenty”, kde skúšal najprv šťastie v paraalpskom lyžovaní. S navádzačkou Monikou Ertlovou sa venoval tomuto športu niekoľko sezón, počas ktorých nazbieral štarty na viacerých podujatiach v zahraničí, aj v rámci pretekov Európskeho pohára.
Sám však po čase cítil, že to nie je ono a keď nevidel vo svojej športovej kariére výraznejší posun, rozhodol sa predísť dezilúzii zmenou. „Rozhodnutie vo mne dozrelo po konci zimnej sezóny v roku 2022. Nebolo to ono a aj moji kolegovia z tímu a ďalší ľudia okolo lyžovania mi hovorili, že by som mal možno skúsiť paraseverské, keďže som v príprave vynikal vo vytrvalostných disciplínach”. Napokon sa teda rozhodol, že pri snehu zostane, ale zmení športovú disciplínu.
Po behu aj biatlon
Alex, ktorý je zaradený do kategórie B3, vyštudoval Obchodnú akadémiu v Prievidzi a následne sa rozhodol pokračovať vo vysokoškolskom štúdiu. Zvolil si Univerzitu Mateja Bela v Banskej Bystrici, ale pracovisko v Poprade s jasným zámerom. Okrem toho, že študuje v druhom ročníku Ekonomickej fakulty manažment, lokalita mu umožňuje pravidelne trénovať v Areáli bežeckého lyžovania na Štrbskom plese. Zatiaľ sa venuje iba behu, hlavne na stredné a dlhé trate, čo predstavuje v dĺžkovej miere 10 – 20 km. Ale od budúcej sezóny by rád pridal aj biatlon. Momentálne sa rieši špeciálna biatlonová zbraň pre jeho potreby. „Pri streľbe nerozhoduje, kto je v akej kategórii, tam sa všetci pretekári orientujú podľa zvuku”, upresňuje. Jeho navádzačom je bývalý slovenský reprezentant v severskom lyžovaní Marko Havran, s ktorým pravidelne trénuje. Ale do jeho užšieho tímu patrí aj tréner Michal Malák, viacnásobný účastník ZOH, s ktorým často konzultuje prípravu najmä online.
Príprava aj na Ukrajine
Sezónu 2024/25 začali v Nemecku v krytej lyžiarskej hale, v novembri sa vybrali na preteky do Nórska. V januári pokračovali v aktuálne dosť netradičnej destinácii – na Ukrajine. „Pobudli sme tam tri dni, vrátane pretekov, a vrátili sme sa domov. Predsa len, človek má rešpekt s ohľadom na súčasné udalosti. Ale v tom Zakarpatsku bol relatívny pokoj”, upresňuje pobyt v krajine, ktorá je už tri roky vo vojnovom konflikte.
Na prelome februára a marca sa spolu s navádzačom vybrali opäť na sever Nórska, konkrétne do Trondheimu, kde sa najskôr zúčastnili na pretekoch Svetového pohára a následne aj na spojených MS zdravých aj zdravotne znevýhodnených lyžiarov v severských disciplínach. „Súťažil som v šprinte klasickou technikou a toto veľké podujatie bolo pre mňa veľmi cenné, hlavne z hľadiska získania ďalších skúseností”, zdôrazňuje Alex, pre ktorého sa reálne črtá aj miestenka na budúcoročné ZPH Miláno/Cortina.
Miestenka na dosah?
„Intenzívne komunikujeme s kompetentnými a vyzerá to nádejne. Podľa našich informácií by miestenku mala dostať každá krajina, ktorá je v tomto športe aktívna a keďže sme na Slovensku jediní, verím, že by to mohlo vyjsť. Sú tam, samozrejme, ešte viaceré technické veci, napríklad aj oficiálne bodové kritéria, o čom aktuálne diskutujeme, ale snáď to dopadne dobre a miestenku získame”, vysvetľuje náš momentálne jediný zástupca v tomto športe, ktorý patrí podobne ako paraalpské lyžovanie pod Zväz slovenského lyžovania.
A my mu v tom budeme držať palce, nakoľko slovenský para šport si aj s ohľadom na medailovú tradíciu v paraseverskom lyžovaní, návrat na veľké paralympjjské pódium určite zaslúži.

