Lucia Vladovičová, NEZLOMNÁ bojovníčka s detskou mozgovou obrnou, bude na svojej prvej paralympiáde v Paríži reprezentovať Slovensko v paradrezúre. Jej cesta na tento prestížny športový sviatok začala hipoterapiou, ktorú jej lekári odporučili v detstve. Točenie sa v kruhu ju však prestalo baviť, a tak začala hľadať niečo viac. Objavila paradrezúru, ktorej sa venuje naplno od roku 2016.
Vďaka tvrdej práci, odhodlaniu a podpore rodiny sa postupne prepracovala medzi pätnásť najlepších jazdcov sveta, čím si zabezpečila miestenku na paralympijské hry. So svojím valachom Sterngreiferom trénuje s cieľom urobiť v Paríži dobrý výsledok. Okrem paradrezúry, ktorej sa Bratislavčanka venuje 2 až 3-krát týždenne, pracuje Lucia Vladovičová ako programátorka aplikácií. Rovnako aktívne sa venuje plávaniu, ktoré jej pomáha s postihnutím pohybového aparátu spojeným s detskou mozgovou obrnou. Medzi jej záľuby patrí aj čítanie a cestovanie, ktoré si plní vďaka športu.
Najväčšou vášňou pre Luciu však zostávajú kone. „S koňmi ma baví všetko. Každý tréning je pre mňa radosťou. Teší ma, že sa v sedle stále zlepšujem a posúvam sa ďalej,“ hovorí Vladovičová. Jej príbeh je dôkazom, že nezlomná vôľa dokáže prekonať aj tie najväčšie prekážky.
Paralympijská legenda, ktorá rozdáva svoje medaily
Alena Kánová, NEZLOMNÁ parastolná tenistka, ktorá reprezentuje Slovensko na letných aj zimných paralympijských hrách, sa chystá už na svoju deviatu paralympiádu. Narodila sa v Liptovskom Mikuláši, no po autonehode v 14-tich rokoch skončila na invalidnom vozíku. Tento osud ju však nezlomil, práve naopak, šport ju vyniesol medzi svetovú elitu.
V roku 2000 v Sydney získala svoju prvú paralympijskú zlatú medailu. Neskôr rozšírila svoju zbierku o striebro a bronz, a v curlingu na vozíku dosiahla ďalšie úspechy.
Alena má krásny zvyk – svoje najcennejšie medaily rozdáva. Zlato zo Sydney darovala rodičom, striebro z Tokia manželovi a deťom. Svojím nezlomným duchom inšpiruje mnohých, nielen v športe, ale aj v živote. Chcete vedieť, čo všetko prešla a ako sa dostala tam, kde je dnes? Kliknite na tento odkaz a prečítajte si celý príbeh, ktorý vás určite inšpiruje!
Nevidiaca plavkyňa s veľkými snami
Tatiana Blattnerová, 22-ročná nevidiaca a NEZLOMNÁ plavkyňa z Bratislavy, patrí medzi naše najväčšie paralympijské talenty. Narodila sa s Leberovou amaurózou II, ktorá spôsobuje slepotu, no od detstva bola aktívna a odvážna. Miluje vodu a už od malička v nej trávila veľa času.
„Keď bola malá, nechápala, že nemôže robiť všetko, čo iné deti,“ hovorí jej mama Katarína, ktorá je jej osobnou asistentkou a tapérkou. Tatiana začala plávať v desiatich rokoch a napriek neskorému štartu sa rýchlo zlepšovala. V dvanástich sa zúčastnila majstrovstiev Európy v Eindhovene, kde bola najmladšou účastníčkou.
V roku 2017 získala prvé veľké úspechy na MS v Mexiku. O rok neskôr získala striebro a bronz na majstrovstvách Európy. V roku 2021 sa zúčastnila paralympiády v Tokiu a teraz sa pripravuje na Paralympijské hry 2024 v Paríži, kde má veľké šance v disciplíne na 400 m kraulom.
Okrem plávania má Tatiana rada hudbu, filmy a hry. Po ročnej pauze od strednej školy začala študovať právo na vysokej škole. Sníva o autonómnych vozidlách, ktoré by jej umožnili šoférovať. Jej mama verí, že život by bol ľahší, keby sa ľudia viac navzájom vnímali a pomáhali si. Prečítajte si jej príbeh.
Nič nie je nemožné
Jozef Metelka bol vždy aktívny a športovo nadaný, miloval cyklistiku, lyžovanie a tenis. Sníval o kariére trénera a odišiel študovať na Oxford. V marci 2009 mu však autonehoda zmenila život. Zrážka s autom spôsobila, že jeho ľavá noha bola tak poškodená, že musela byť amputovaná.
„Som rád, že žijem,“ hovorí v príbehu NEZLOMNÝ cyklista Jozef, ktorý mal šťastie, že prežil. Po sérii náročných operácií si uvedomil, že musí prijať realitu a rozhodol sa pre amputáciu, aby sa vyhol celoživotným problémom. Vďaka tímu odborníkov, ktorí mu ukázali, že aj s protézou môže žiť aktívne, sa nevzdal a vrátil sa k športu.
Hoci sa tenisu už naplno venovať nemohol, zameral sa na cyklistiku. Dnes má na konte 3 zlaté, 2 strieborné a 1 bronzovú paralympijskú medailu a 12 titulov majstra sveta. So svojou karbónovou protézou sa venuje aj lezeniu po skalách, surfovaniu a iným aktivitám.
„Šport mi dáva slobodu,“ hovorí Jozef, ktorý sa snaží ukázať, že nič nie je nemožné. Zároveň vyzýva k opatrnosti a rešpektu na cestách, aby sa predišlo zbytočným nehodám. Jozef Metelka je príkladom nezlomnosti a odhodlania čeliť aj tým najťažším životným výzvam.
Tento šport vyžaduje určitú dokonalosť a to mám rád
Dávid Ivan sa narodil s vrodenou vadou pravej nohy, ktorá mu znemožňovala venovať sa športom, ktoré ho spočiatku bavili. Po viac ako 30 operáciách našiel svoju vášeň v lukostreľbe, ktorá ho dostala až na paralympiádu.
Miloval hokej, ale kvôli problémom s nohou prešiel na hokejbal. Po častých problémoch s kolenom sa musel vzdať aj tohto športu. Na základnej škole objavil lukostreľbu a hneď ho nadchla. Spočiatku súťažil so zdravými súpermi, ale pre slabšiu stabilitu sa musel presunúť medzi hendikepovaných športovcov.
V roku 2021 sa zúčastnil na paralympiáde v Tokiu, kde obsadil deviate miesto. Miestenku do Paríža 2024 získal už v roku 2023 na majstrovstvách sveta v Plzni. Na majstrovstvách Európy 2024 v Ríme získal striebornú medailu.
K úspechu mu pomohol aj mentálny tréning, ktorý bol kľúčový pre jeho pokroky. „Paralympiáda v Tokiu ma vyšťavila najmä psychicky. S mentálnym koučom som urobil veľký pokrok,“ hovorí Dávid.
Okrem lukostreľby je fanúšikom motoršportu a má odvážny sen zúčastniť sa jedného dňa aj olympiády so zdravými športovcami. Dávid Ivan je skutočne nezlomný športovec, ktorý inšpiruje svojím príbehom.
Toto všetko by som asi nezažila ani ako úplne zdravá
Banskobystričanka Kristína Vozárová je novou slovenskou paralympioničkou. Svoju premiéru zažije práve v Paríži, kde bude reprezentovať Slovensko v boccii na vozíku. Ten používa zhruba od vysokej školy, no v aktívnom živote ju rozhodne nezastavil.
„Keď mi to prvý krát doma navrhli, odmietala som to. Lenže oni nejako narazili na Kristínu Madajovú, známu vozíčkarku a športovkyňu, ktorá prišla za mnou domov a presvedčila ma, že nemám dôvod váhať. Ukázala mi, že vďaka vozíku zažila viac slobody a dobrodružstiev, a tak som prikývla,“ opisuje Vozárová jedno z kľúčových stretnutí v jej živote.
Keď sa v roku 2023 prvýkrát dozvedela, že by sa mala zúčastniť paralympijských hier v Paríži, neverila tomu: „Prvýkrát ma o tom presviedčala Miška Balcová, ale ani mi to nešlo do hlavy. Pre mňa ako obrovskú fanynku slovenského športu, reprezentantov, olympionikov a paralympionikov, to je niečo nepredstaviteľné. Ja na paralympiáde? Všetkých tých ľudí som vždy sledovala iba v televízii. Stále tomu nemôžem uveriť. Zrejme mi to dôjde, až keď budem stáť pod eiffelovkou v reprezentačnom oblečení.“
Viac o príbehu Kristíny Vozárovej v článku Michala Čarnokyho. A jej úprimný medailón v nasledujúcom videu.
Cesta z nešťastia k paralympijským výškam
Osud Mariána Kuřeju sa zmenil po osudnom skoku do vody, ktorý ho pripútal na vozík. Napriek tomu nezanevrel na šport, ktorý ho sprevádzal od mladosti. Talentovaný oštepár sa vrátil k športu ako paraatlét a vďaka svojmu odhodlaniu a podpore blízkych sa stal úspešným paralympijským športovcom. Získal množstvo medailí na medzinárodných súťažiach, vrátane bronzu na paralympiádach v Riu 2016 a Tokiu 2020.
„Aj keď som sa nemohol hýbať, veril som, že sa to zlepší. Táto nádej mi pomohla na sebe pracovať,“ spomína na obdobie zotavovania. Jeho príbeh je dôkazom, že aj po najväčších životných výzvach môžeme nájsť cestu k novým úspechom.
Návrat k atletike nebol ľahký, ale Marián sa nevzdal. Začínal so stolným tenisom, potom prešiel na paraatletiku, kde sa našiel v disciplíne hod kuželkou. Jeho úspechy sú výsledkom tvrdej práce a podpory od rodiny, priateľky Janky a trénera Petra Matušku.
„Šport je pre mňa droga. A určite môže byť pre každého,“ hovorí Marián. Šport mu umožňuje žiť aktívne, stretávať nových ľudí a cestovať. Sledujte jeho cestu na Paralympijské hry v Paríži 2024 a nechajte sa inšpirovať jeho nezdolnou vôľou a odhodlaním. Mariánov príbeh je živým dôkazom toho, že aj tie najťažšie výzvy sa dajú zdolať, a v každom z nás je skrytá nezlomná sila, ktorá nás dokáže viesť k víťazstvám nielen na športoviskách, ale aj v každodennom živote.
Marián sa s nami podelil o svoj príbeh v rozhovore. Sledujte jeho cestu vo videu nižšie.
Od nešťastného úrazu k vrcholom v športovej streľbe
Príkladom nezlomnej vôle a odhodlania, ktorému životná výzva nezabránila dosiahnuť výnimočné úspechy vo svete športovej streľby, taký je Radoslav Malenovský. Jeho cesta začala tragickým pádom do plytkej vody, ktorý ho ochromil vo veku 16 rokov. Avšak aj napriek vážnemu úrazu, ktorý mu zmenil život, našiel nový smer a zmysel v športe.
Po dlhej a náročnej rehabilitácii sa rozhodol nevzdať sa. Naopak, stal sa majstrom sveta, Európy a získal zlato zo Svetového pohára v paralympijskej streľbe. Jeho úspechy a odhodlanie boli odmenené titulom Paralympionika roka. Radoslav Malenovský neustále stúpa na svojej kariérnej dráhe a dnes sa pripravuje na svoje piate paralympijské hry v Paríži, s nádejou na vytúženú paralympijskú medailu.
Napriek svojim individuálnym úspechom Radko nezabúda na dôležitosť okolia a toho, ako môže svojim príbehom inšpirovať a povzbudiť iných. Jeho príbeh je príkladom toho, že aj v najťažších okolnostiach môže človek nájsť silu a odhodlanie prekonať prekážky a dosiahnuť svoje sny.
Sila, ktorá prekonáva hranice
Veronika Vadovičová je žijúcim príkladom toho, že život nám často kladie na cestu výzvy, ktoré si nevyberáme. Narodená s najťažšou formou rázštepu chrbtice, čelila už od najútlejšieho veku nesmiernej fyzickej náročnosti a neistote. Napriek tomu všetkému dokázala nezlomnou vôľou a odhodlaním postaviť sa na paralympijské športové pódium.
Jej cesta k úspechom v parastreľbe nebola jednoduchá. Začínala s obmedzenými možnosťami a nedostatkom zdrojov, no vďaka podpore rodiny a vlastnej odhodlanosti sa stala jednou z najvýraznejších postáv v slovenskom para športe. Je držiteľkou mnohých medailí z paralympiád a majstrovstiev sveta, a jej príbeh slúži ako inšpirácia nielen pre športovcov, ale pre každého, kto sa stretáva s výzvami a ťažkosťami v živote.
Veronikina NEZLOMNÁ viera v seba a schopnosť prekonávať prekážky je príkladom toho, že duch je skutočne neporaziteľný. Jej príbeh je výzvou pre nás všetkých, aby sme nikdy nevzdávali svoje sny a ciele, aj keď sa nám zdajú nemožné.
Veronika a Radko sa s nami podelili o svoje príbehy v rozhovore. Pozrite si ich aj vo videu nižšie.
Každý z nás nesie svoj kríž
Nie každý boj, ktorý bojujeme, by sme si vybrali. Príbehy našich paralympijských športovcov dokazujú, že duch je neporaziteľný. “Keď sa človek nevzdá, život ho odmení,” hovorí Tomáš Masaryk. Sledujte s nami a buďte súčasťou cesty našich športovcov na Paralympijské hry v Paríži 2024.
NEZLOMNÍ: Boj, ktorý si nevyberáme nás formuje. Príbehy našich športovcov sú dôkazom, že duch je neporaziteľný.
Nie každý boj, ktorý bojujeme, by sme si vybrali. Život nám každý deň prináša výzvy – malé, väčšie i také, na ktoré by sme sa dobrovoľne nikdy nepodujali. Práve tieto momenty však často odhaľujú našu najväčšiu silu, nútia nás čeliť strachu, prehodnotiť očakávania a nájsť novú cestu.
Príbehy našich paralympijských športovcov sú živým dôkazom toho, že duch je neporaziteľný. “Keď sa človek nevzdá, život ho odmení,” hovorí Tomáš Masaryk. Tieto inšpiratívne príbehy ukazujú, že aj tie najťažšie výzvy sa dajú zdolať a v každom z nás je skrytá nezlomná sila, ktorá nás dokáže viesť k víťazstvám nielen na športoviskách, ale aj v každodennom živote.
Tomáš nám svoj príbeh porozprával v rozhovore. Pozrite si jeho cestu aj vo videu nižšie.
Nezlomná je nielen snaha víťaziť, ale aj pomáhať. SPV je partnerom viacerých projektov, ktoré poskytujú adresné informácie, podporu a poradenstvo zdravotne znevýhodneným.
Predstavujeme Vám oficiálny videoklip k piesni “Nezlomní”. Interpreti: Peter Cmorik Band, Mário “Kuly” Kollár, Lucia Bujnová, Michal Červienka.
Každý z nás si nesie svoj kríž. Zdravotník, zvárač, podnikateľ, aj športovec na ceste do Paríža. Je len na nás, ako sa k tomu postavíme.
My sme vytrvalí a odhodlaní víťaziť. Sme NEZLOMNÍ!
XVII. PH Paríž 2024
V Paríži sa po prvýkrát v histórii budú Hry konať pod spoločným názvom „Olympijské a paralympijské hry Paríž 2024“. Olympijské hry odštartujú 26. júla, paralympijské hry sa budú konať od 28. augusta – 8. septembra 2024.
SLOVENSKO má aktuálne zabezpečených 26 miesteniek na PH 2024 ( 7 parastolný tenis, 5 boccia, 3 paraatletika, 3 paralukostreľba, 3 parastreľba, 2 paracyklistika, 2 paraplávanie, 1 paradrezúra). Predpokladaná veľkosť výpravy je 55 – 60 osôb.
K ročnému míľniku pripravil SPV intenzívnu reklamnú kampaň pod názvom Nezlomní, s rovnomennou titulnou piesňou, ktorá v premiére zaznela na festivale PARÁDA 26. augusta 2023. Tvárami kampane sú bývalá tenisová reprezentantka Karina Cíleková – Habšudová a tenista na vozíku Tomáš Masaryk, ktorý sa stal prvým Slovákom s účasťou na grandslamovom turnaji.
This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.
Strictly Necessary Cookies
Strictly Necessary Cookie should be enabled at all times so that we can save your preferences for cookie settings.
If you disable this cookie, we will not be able to save your preferences. This means that every time you visit this website you will need to enable or disable cookies again.
3rd Party Cookies
This website uses Google Analytics to collect anonymous information such as the number of visitors to the site, and the most popular pages.
Keeping this cookie enabled helps us to improve our website.
Please enable Strictly Necessary Cookies first so that we can save your preferences!