V Dolnom Kubíne sa dnes dopoludnia uskutočnil podpis Memoranda o spolupráci medzi Slovenským paralympijským výborom (SPV) a Žilinským samosprávnym krajom (ŽSK). V priestoroch Strednej odbornej školy obchodu a služieb ho podpísali predsedovia Ján Riapoš a Erika Jurinová.

Za SPV sa ho spolu s Jánom Riapošom zúčastnili aj generálny sekretár SPV Samuel Roško a člen Výkonného výboru SPV Miroslav Dráb.
Oba subjekty podpísali dokument, ktorého cieľom je vytvorenie modelu spolupráce medzi paralympijským športom a samosprávnym krajom pri rozvoji a podpore paralympijského športu a športových aktivít stredoškolskej mládeže a aktivít zameraných na posilnenie sociálnej integrácie osôb so zdravotným znevýhodnením prostredníctvom športu v Žilinskom kraji.
ŽSK sa v ňom okrem iného zaväzuje podporovať v rámci svojich možností športové aktivity pre znevýhodnenú mládež a rozvoj paralympijských športov a športovcov. Spolupracovať v oblasti rozvoja športovej infraštruktúry v stredných školách v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja. Poskytovať záštitu nad športovými aktivitami, vykonávanými v súlade s týmto memorandom o spolupráci. Zviditeľňovať pohybovo – aktívny životný štýl, podporovať a rozvíjať talenty mladých para športovcov. SPV sa bude spolupodieľať na realizácii aktivít pre znevýhodnenú mládež, ako aj poskytovať vzdelávacie, metodické a informačné aktivity.
Po podpise memoranda došlo aj k oficiálnemu otvoreniu sociálneho podniku, v ktorom našli prácu slovenskí reprezentanti v parahokeji. Hlavným zámerom tohto kroku bolo poskytnúť im v základni slovenského parahokeja v Dolnom Kubíne, kde pravidelne trénujú, aj pracovné príležitosti. „Tomuto nápadu som sa začal venovať pred dvomi rokmi. Impulzom bola myšlienka, že ak chceme na Slovensku rozvíjať kolektívny šport, musíme hráčov centralizovať a poskytnúť im na jednom mieste okrem tréningových možností aj prácu a bývanie“, uviedol Miroslav Dráb, ktorý je zároveň aj generálnym manažérom a trénerom slovenskej parahokejovej reprezentácie.

Zámer sa stal realitou a v súčasnosti už našlo v Dolnom Kubíne prácu prvých päť parahokejistov – okrem iných aj kanonier Martin Joppa. Vo firme MARLET spol. s r. o. sa venujú jednoduchým montážnym prácam ako sú napríklad spájanie modulov pre počítačové klávesnice či skladanie kozmetických ceruziek. Zároveň našli bývanie v prerobených bezbariérových bytoch v priestoroch internátu Strednej odbornej školy obchodu a služieb, kde sa podpisovalo aj spomínané memorandum.
„Hľadali sme také možnosti pracovného zaradenia, ktoré by zároveň umožnilo chlapcom plnohodnotne trénovať aj cestovať na turnaje do zahraničia. Som rád, že sa to podarilo a verím, že rozšírime počet športovcov nielen o parahokejistov, ale aj o ďalších zdravotne znevýhodnených športovcov, ktorým v rámci areálu školy nebude chýbať ani sociálna inklúzia“, dodal Miroslav Dráb.
„ V tradičnom paralympijskom meste, v Dolnom Kubíne, pôsobil jeden z prvých slovenských paralympionikov Jozef Búroš a aj symbol nášho paralympizmu Juraj Štefák. Pôsobením v mestskom zastupiteľstve Juraj otvoril cestu k ďalším projektom. Výsledkom čoho je aj vznik paralympijského centra pre parahokej. K zázemiu v Dolnom Kubíne prichádza aj sociálna časť, keď naši parahokejisti majú možnosť bezbariérovo bývať a zároveň pracovať v chránenej dielni a majú aj možnosť dvojfázovo trénovať. Veľká vďaka za to patrí aj generálnemu manažérovi reprezentácie Miroslavovi Drábovi. Pre paralympionikov je nesmierne dôležité profesionálne trénovať, aby boli konkurencieschopní so svetom. Treba oceniť zainteresované strany, ktoré podporili tieto projekty či už mesto Dolný Kubín, samosprávu i viacerých podnikateľov. V tomto regióne pôsobí už vyše 25 rokov aj náš hlavný podporovateľ Milan Fiľo, ktorému taktiež patrí veľká vďaka. Verím, že podpis memoranda je začiatok nových procesov v profesionalizácii paralympijského športu. Chceme postupne vybudovať regionálne štruktúry, spustiť župné paralympiády a následne aj celoslovenskú paralympiádu, ktorá by mohla byť vyvrcholením našej spolupráce s VÚC“, uviedol predseda SPV Ján Riapoš.

„Ľudia s hendikepom musia vynaložiť pri dosahovaní cieľov viac úsilia, telesnej a duševnej sily. Verím, že aj vďaka tomuto partnerstvu vytvoríme a podporíme prostredie, na rozvíjanie športových cieľov a tvorivého potenciálu parašportovcov. Z tejto spolupráce sa preto úprimne teším. Myslím si, že v súčasnosti je dôležité práve otvorené a pozitívne prostredie, priateľské k výnimočnosti. Šport nepozná hranice a rovnako tak aj my v Žilinskom samosprávnom kraji sa snažíme vytvárať život bez bariér,“ doplnila predsedníčka žilinskej župy Erika Jurinová.
(vg)