Turecká metropola Istanbul bude v dňoch 21. – 28. júla dejiskom v poradí už siedmych Európskych paralympijských hier mládeže (EPYG 2025). Zatiaľ posledný ročník sa konal v roku 2022 vo fínskom Lahti a Slovensko si odnieslo tri cenné kovy.
Už v čase konania PH Paríž 2024 oznámili predstavitelia Európskeho paralympijského výboru (EPC), že štatút organizátora hier prideľujú Národnému paralympijskému výboru (NPC) Turecka, ktoré tak v lete privíta množstvo mladých parašportových nádejí z celej Európy.
EPYG sa postupne stávajú dôležitým nástrojom EPC na podporu mladých talentov z radov zdravotne znevýhodnených športovcov. Organizátori pripravujú zázemie pre 1.500 športovcov, trénerov a funkcionárov. EPC chce na tieto hry prilákať zástupcov až z 35 krajín, čo by bol ďalší účastnícky rekord. Súťažiť budú v tiež rekordnom počte 9 športov: paralukostreľba, paraatletika, boccia, basketbal na vozíku, goalball, parajudo, paraplávanie, parataekwondo a parastolný tenis.
Hry sú podporené novým sloganom „Grow – Aspire – Play“, ktorý môžeme voľne preložiť ako „Rast – Úsilie – Hra“. Prezident EPC Raymon Blondel v tejto súvislosti povedal: „Sme veľmi radi, že už dnes môžeme oznámiť rekordný počet športov pre Istanbul 2025, čím sa vytvára nový rozmer atraktivity týchto hier pre mladých športovcov.“ Novým doplnkovým programom hier v Turecku bude aj Program vzdelávania, ktorého cieľom je ponúknuť športovcom a trénerom priestor na inšpiráciu v témach ako integrita, fair play, či pohľad spoločnosti na témy športu a parašportu.
Prvé dva ročníky sa konali v rokoch 2011 a 2012 v Brne, nasledoval chorvátsky Varaždín (2015), taliansky Janov (2017) a potom dvakrát fínske Lahti (2019, 2022). Slovenský paralympijský výbor (SPV) určite urobí maximum, aby do Istanbulu opäť vyslal silnú zostavu, aj s nádejami na zisk medailí. Na poslednom ročníku sa to podarilo dvakrát v boccii (zlato Elišky Jankechovej a striebro Kristíny Kudláčovej) a raz v paraplávaní zásluhou Alžbety Kubovej (striebro na 100 m znak).


