
Grand Prix Antalya 2021 (Turecko)
- 8. miesto súťaž zdravých, Pavlík Marcel
Ľudia so znevýhodneným pohybom sa začali venovať paralukostreľbe už pred viac než 60 rokmi. Prvá súťaž sa uskutočnila v roku 1948 v nemocnici v britskom Stoke Mandeville, v roku 1960 sa predstavila svetu ako paralympijský šport počas hier v Ríme. Odvtedy je pravidelne na programe najväčšieho sviatku paralympijsjkého športu a zaznamenala veľký progres. Tento šport […]
Čítať viacĽudia so znevýhodneným pohybom sa začali venovať paralukostreľbe už pred viac než 60 rokmi. Prvá súťaž sa uskutočnila v roku 1948 v nemocnici v britskom Stoke Mandeville, v roku 1960 sa predstavila svetu ako paralympijský šport počas hier v Ríme. Odvtedy je pravidelne na programe najväčšieho sviatku paralympijsjkého športu a zaznamenala veľký progres. Tento šport je testom presnosti, koncentrácie a psychickej odolnosti a v súčasnosti je otvorený pre telesné znevýhodnenia – chrbticové poranenia, po mozgovej obrne, amputovaných a tzv. les autres (z franc. ostatní) v troch skupinách znevýhodnenia.
Súťaží sa v jednotlivcoch a družstvách, stojaci i vozíčkari. Súťažiaci strieľajú na terč, ktorý pozostáva z desiatich zón, zo stanovenej vzdialenosti. Súťaže riadi od roku 2007 medzinárodná lukostrelecká federácia International Archery Federation (FITA).
Vďaka zlatej medaile Imricha Lyócsu z PH 2004 v Aténach sa Slovensko zaradilo v tomto športe medzi najúspešnejšie krajiny. Štyri roky predtým získal tento rodák z Moldavy nad Bodvou v austrálskom Sydney bronz. Rovnakým kovom nadviazal na Lyócsu v Riu 2016 Peter Kinik.
V Tokiu bude mať Slovensko dvojnásobné zastúpenie v kladkovom luku (Marcel Pavlík, Marián Marečák) a jedného reprezentanta v olympijskom luku (Dávid Ivan).