Prvý bezbariérový festival v piešťanskom HS Centre opäť zabával aj rozdával rady
Prvý bezbariérový festival Paráda v piešťanskom HS Centre má za sebou ďalší vydarený ročník. Ani dážď, ktorý v sobotu popoludní predsa len zmáčal dejisko podujatia, účastníkov o dobrú náladu neobral.
Z festivalu Paráda sa Slovenský paralympijský výbor teší už dvanásť rokov, Zelenú vodu pri Novom Meste nad Váhom vystriedali v roku 2018 Piešťany. Najskôr ju hostil Kúpeľný ostrov, od roku 2020 je jej domovom HS Centrum na Hlbokej ulici.
Tokio aj Peking aj ako e-knihy
Program Parády zostáva stále rovnako bohatý. Jej súčasťou bolo opäť aj vyvrcholenie multišportového kempu Hľadáme talenty, do ktorej sa zapojilo 27 detí. Jeho účastníci si spolu s verejnosťou, pre ktorú je Paráda rovnako prístupná, mohli vyskúšať množstvo športov: atletiku, veslovanie, streľbu, lukostreľbu, bocciu či stolný tenis. Podujatie bolo prístupné zdravým aj zdravotne znevýhodneným záujemcom.
Nechýbala ani naša najúspešnejšia paralyžiarka a hrdinka posledných Hier v Pekingu 2022 Henrieta Farkašová. Usilovne vtláčala svoje podpisy na nachystané podpisové karty. Vedľa nej skip nášho tímu curlerov na vozíku Rado Ďuriš trpezlivo vysvetľoval deťom taje letnej verzie tohto čoraz populárnejšieho športu. Curleri boli jedným z prekvapení pekinských Hier. „Pre mňa sú držitelia strieborných medailí. Po konci základnej časti, v ktorej sa stretli každý s každým, boli predsa na druhom mieste. Až následné play off ich zosadilo na konečnú štvrtú priečku,“ povedal predseda SPV Ján Riapoš.
V areáli HS Centra rozdával autogramy aj on. Do čerstvej knihy Tokio 2020, ktorej autori prezentovali knižnú publikáciu aj na Paráde. SPV vydal zároveň s pomocou vydavateľstva Perfekt aj pamätnicu Peking 2022. Obe diela sú od dnes už v predaji, premiérovo sú k dispozícii aj v podobe e-knihy.
Majself aj Cmorik
Ľúte súboje sa odohrávali v útrobách haly HS Centra. Spolu s bedmintonom a stolným tenisom sa hral aj turnaj v boccii, o ktorý bol po posledných vystúpeniach našich reprezentantov veľký záujem. Nechýbala ani Eliška Jankechová, talentovaná hráčka, ktorá si po prvenstve na Európskych paralympijských hrách privlastnila prvenstvo aj na challengerovom turnaji v Holandsku. Jej výkony sledovala aj jej trénerka Michaela Balcová. „Vlani som na Paráde nebola. Koncentrovala som sa už na paralympiádu v Tokiu. No teraz som tu celý týždeň,“ prezradila nám naša boccistka, ktorá si z Tokia spolu so Samom Andrejčíkom doviezla v súťaži párov zlatú medailu. Prišla aj naša jediná zástupkyňa v paraplávaní v Tokiu Tatiana Blattnerová.
Deti nielen športovali, užívali si aj hudbu. Svoje umenie aj napriek zhoršenému počasiu predvádzali raper Majself či Peter Cmorik, ktorý je autorom aj našej paralympijskej hymny Dnes to príde.
Motivátori nechýbali
Plusom Parády bola aj Edukačná zóna národného projektu Sme si rovní, v ktorej sa okrem iného prezentovali aj motivátori projektu Sme si rovní. Projekt si kladie za cieľ upozorniť na stále komplikované podmienky ľudí so zdravotným znevýhodnením na Slovensku a týmto ľuďom pomáhať k návratu do života.
O to isté sa, len iným spôsobom, snaží aj Paráda. Preto je obdivuhodné, že aj napriek výrazne zhoršenej finančnej situácii neprestáva SPV bezbariérové festivaly stále organizovať. Piešťanská Paráda, hoci v závere dňa upršaná, bola dôkazom, že má zmysel v tejto činnosti pokračovať. „HS Centrum bolo aj miestom, kde účastníci dostali veľa užitočných informácií nielen o parašportoch, ale pomohli im aj odborníci s výživovým poradenstvom a starostlivosťou o zdravie,“ pochvaľuje si akciu predseda SPV Ján Riapoš.